2015. november 5., csütörtök

Mérce - a könyvesbloggerek férce

Nem vagyok mérce-párti. Sőt. Nemcsak hogy nem szeretem, egyenesen vakarózom tőle.

Nem vagyok könyvesblogger sem, így fel sem merül bennem, hogy a könyveket (véletlenszerű gyakorisággal írt rövid ismertetőkön túl) valamilyen sajátos koordináta-rendszerben helyezzem el.

Sajnos, vagy szerencsére - mindenki döntse el maga, hogy melyik - vannak, akik mégis megteszik.

Hogy miért? Gondolom amiatt, mert el kell igazítani az olvasókat, a bloglátogatókat az erdőben, rövid, és könnyen érthető kisiskolás szamárvezetőt nyújtva.

Van, aki csillagokat használ. Van, aki pontoz, mint az iskolában. Van, aki tovább is fejlesztette - mert a mércéjéhez kevés volt az öt - és 10-es skálára bont. Van, aki a csillagok mellé jelzőket is tesz, de az már túlmegy minden határon. Van, aki legszívesebben tényleg koordináta-rendszerben, tengelyekkel, számokkal ábrázolná a műveket, hogy kiszűrje a szubjektivitást (és a buta/rosszindulatú alanyokat) az értékelésből, hiszen minél objektívebb a mérce, annál jobb.

Szabály szabály hátán: Amennyi osztályozás, annyi értelmezés, sőt, van, aki úgy helyez el egyes műveket a skálán, hogy nem határozza meg a mögötte álló rendszert (innentől rögtön értelmét is veszti a dolog).

Nézd csak, kérem szépen, ez krimi, ez szépirodalom, ez romantikus-, ez pedig kisregény, ez itten vers, amiket ezzel az egyszerű módszerrel, önmagukban a sorstársaikkal-, és a különböző zsánereket egymással is össze kell tudni hasonlítanunk, mert tudjuk, mert emberek vagyunk, ez emelt ki bennünket az állatvilágból!

Valóban nem elég az egy bit az értékelésben: - nem jó, igaz. De kell-e bonyolultabb rendszereket alkotni?

El is érkeztünk oda, hogy vajon miért fikázom itt az objektív skálákat?

Azért, mert a stílust, a gondolatiságot, a "szöveggel való bánást" nem lehet rendszerekbe szuszakolni. Meg lehet próbálni, de számtalan sebből fog vérezni az eredmény - egyrészt éppen azért, mert saját magunkon szűrjük át, és eredendően a saját értékítéletünk, előítéleteink, preferenciáink, nota bene - az olvasottságunk fogja behatárolni. Másrészt azért, mert a rendszerek szükségképpen leegyszerűsítenek, tipizálnak. Harmadrészt azért, mert ahány rendszer, annyiféle tartalom, ezért a különböző eredmények nem összehasonlíthatóak.

Szubjektivitás és szakmaiság ugye. 

Hová fogják sorolni azokat a műveket, amelyek az osztályozás során gyenge pontszámot kapnak, de fránya módon mégis megérintenek valamiért? Vagy zseniálisan újszerűek, melynek mérésére még nincs szempontjuk?

Mindezek miatt inkább annak vagyok a híve, hogy csillagozás, vagy pontozás helyett - ha már valaki tollat ragad*, mércét szeretne használni és nem a saját örömére laikusként beszámolni egy olvasmányélményről - minden fontos szempontra kiterjedő, kellő mélységű és hosszúságú kritikát** írjon a művekről. Ha ilyen készül, már minden lényeges momentum ki kell, hogy derüljön az olvasó számára, nem lesz szükség szamárvezető állítására.


A téma egyéb posztjai:

PuPilla, Nima, Zenka



*Milyen a jó kritikus? Független, kellő empátiával és széleskörű műveltséggel bír, lényeglátó és szakmaiságában is érthető, valamint olyan, aki egyenletesen, jó színvonalon alkot. Nem akar túllépni a szerepén sem, nem akar a mű fölé nőni - kiszolgálja az olvasót.

**Hogy milyen a jó kritika? Hohohó, ezzel köteteket lehetne megtölteni, önálló témázás tárgyaként.


9 megjegyzés:

  1. Az egyik legfontosabb gondolat: "a saját értékítéletünk, előítéleteink, preferenciáink, nota bene - az olvasottságunk fogja behatárolni."

    A többivel kapcsolatban nem feltétlenül értek egyet, biztos azért, mert nálam is jön a szamárvezető a posztok végén, holott tényleg, a jó kritikának a szövegéből kiderül minden... nekem mégis kell, és próbálok következetes lenni vele. Na meg nincs hozzábiggyesztve kiskutyafüle még. A 10-es nekem szimptikusabb a finomhangolások miatt, de lehet hogy ez hülyeség, mégis a fixa ideám, hogy érzem, hogy az most épp 8,5, vagy 9... Remélem most nem utálsz :D

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Azért lett visszafogott a poszt, mert Te is használod :)

      Törlés
    2. Ójaj. :) akkor el kell gondolkodnom a szamárvezető fontosságán, úgy érzem.

      Törlés
    3. :D
      Pupi, ha neked valami 8,5 vagy 9, az nekem igazából tökmindegy, látom, hogy jó, bármelyik is lesz a végén. (és nekem még mindig lehet egy gyenge közepes. :D)
      egyébként rájöttem, mire jók a pontok. tényleg azt adják, amit Bill is írt, objektivitást. viszont a könyv hatása mindig szubjektív, mert ha átmegy objektívbe, akkor az már irodalomelmélet és kritika, meg szövegboncolgatás, ami megöli a szubjektivitással együtt az élményt is.
      szóval a pontozás egy objektív kiindulópont.

      Törlés
    4. szőrszálat hasogatok csak itten, de a jó kritika élményt ad, és szükségszerűen szubjektív is, a pontozás sem tud objektív lenni, csak annak akar látszani

      Törlés
  2. Nima, persze, hogy neked mindegy, nekem ad valami támpontot későbbre mondjuk, vagy nem tudom, lehet, hogy ez már hülyeség, és aprólékosság, mert aztán már 5 év múlva mit számít, hogy 8,5 vagy 9 :D ...
    Neem, szerintem sem adnak objektivitást, ahogy Bill írja. Egy saját pontozórenszer mindig szubjektív marad, nem tud objektív lenni, de tényleg, annak próbál látszani, ez nagyon jó megállapítás, mert hirtelen az ember elkezd egy tizes skálán gonolkodni, ami egy elég standardizált valami - vagy annak gondoljuk, pl. mondjuk a fájdalommal kapcsolatban, sikerekkel kapcsolatban, nők-férfiak "osztályozására" egymás közt, szóval egy létező, használatos dolog, de akkor is elfelejtődik, hogy bármilyen helyzetben szubjektív marad... Neked mennyire fáj valami egy tizes skálán ha 5-ös, meg nekem mennyire, az se lesz soha egyforma, csak relatíve ad egy információt.

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Miért nem alszol ilyenkor Pupi, még a madár se jár...

      Törlés
    2. Kinyílt a szemem 6:55-kor. Ez csak azért van, Bill, mert szombat van :D :D ...

      Törlés