2014. szeptember 24., szerda

Suzanne Collins - Az éhezők viadala



Running Man-be oltott Big Brother.







Nem elég, hogy a kiválasztottak (tizenkét körzetből, körzetenként egy fiú és egy lány) életre-halálra küzdenek meg egymással a terepen, még kontrollálni is kell saját viselkedésüket, mert a közönség - a Nagy Testvér figyel, a támogatók életet menthetnek.


Valamilyen környezeti katasztrófát, vagy háborút követően alakult meg az államszövetség, mely körzetekre oszlik, a Kapitólium irányításával. A körzetek egy-egy iparágra, tevékenységre szerveződnek, így eltérő fejlettségi szintűek, de a zömüket ugyanaz jellemzi – éhínség, és totalitárius elnyomás. Óriási a kontraszt a Panem-et irányító harsány és züllött Kapitólium gazdagsága és fejlettsége, és a körzetek szűkös mindennapi élete között. Valamikor fellázadtak, a tizenhárom körzetből tizenkettő maradt meg, az egyiket (nyom nélkül?) elpusztították.


Sajnos csak pár szereplő kapott háromdimenziós alakot, a többi súlytalan, kidolgozatlan. Különösen a kegyetlen Cato figurája igényelt volna a kontúrok megrajzolásán túl is komolyabb mélységet, mert gazdagabb körzetből jött, ahol már kicsi koruktól arra kondicionálják a gyerekeket, hogy gondolkodás nélkül küzdjenek, és ha kell, öljenek.


Kíváncsi lettem volna Panem (még egy római párhuzam a sok közül: „panem et circenses”) történelmi hátterére is, de talán nem kell előreszaladni, a trilógia két kötete még hátravan.


Az egyes szám első személyű narráció jó választás, de korlátozza is az írói lehetőségeket. Egy, a húga helyett az Éhezők Viadalára jelentkező, önfeláldozó és esélytelen tinédzser lány szemszögéből látjuk a küzdelmeket, és Panem disztópikus világát (melynek működéséről, irányítóiról sajnos emiatt nem sokat tudunk meg). Lassan, inkább a társai hatására nyílik ki a szeme, és találja meg a világa ellentmondásain túl is a lázadás lehetséges, egyelőre puha eszközeit. Első, önkéntelen lázadó gesztusa a kiválasztását követő – a körzetét jellemző tradicionális köszönés, melyet követően a tömeg csendje – a folytatást illetően – sokat sejtető.


Van sodrása a történetnek, a posztapokaliptikus sablonok működnek, Katniss karaktere remek. Pihentető ifjúsági olvasmány, zűrösebb napokra.


Az Agave kiváló időzítéssel, és jó érzékkel szerezte e meg a könyv jogait, valószínűleg a kiadó eddigi legnagyobb kasszasikere.

4 megjegyzés:

  1. ha Agave, ha nem ;-) komoly anyagi ellenszolgáltatás nélkül nem adnám a nevem hozzá, hogy elolvastam ...
    uram irgalmazz :-P ennek a harmat gyenge újra felhasznált alapötletnek minek trilógia terjedelem ?

    VálaszTörlés
  2. Nem olyan rossz ez, tényleg működik a dolog. Állítólag a másik két rész gyengébb, de hát megvan mind a három. Egyszer nekiállok majd. :)

    VálaszTörlés
  3. Nekem az első tetszett leginkább, a második hasonlóan épül fel mint az első csak rátesz egy lapáttal, a harmadiknak a feléig kb. szenvedős de aztán beindul és falhoz ken.

    VálaszTörlés