2011. január 30., vasárnap

Stieg Larsson - A kártyavár összedől

A Millenium-trilógia utolsó darabját A kártyavár összedől-t (a Luftslottet som sprängdes) 2007-ben adták ki.

Egy kisebb csalásnak lehetünk részesei, hiszen nem önálló könyvről van szó, hanem A lány, aki a tűzzel játszik egyenes folytatásáról.

Nem is egészen világos, hogy miért kellett két részre szedni a történetet.

Ritkán fordul elő, hogy letegyek egy könyvet, nem sok hiányzott hozzá. Általában adok még egy esélyt, így is tettem, kábé a 150. oldalnál adtam fel, majd folytattam később kisebb ülepedést követően az olvasást.

Szerencsém volt, mert a 200. oldal körül indul be igazán a történet, mely - ellentétben az első két résszel - kifulladt (vagy kifulladni látszott, ahogy tetszik) már az első oldalakon.

Kémtörténet ez inkább, nem krimi, hiszen minden információ, melyet az első két részben ismertünk meg Lisbeth Salanderről, lassan összeér: egy titkos társaság, a Szekció - mely szervezet a Nemzetbiztonsági hivatalon belül is állam az államban - az okozója Salander hányattatásainak.

Blomkvist (és a Millenium) példátlan együttműködésben dolgozik a Nemzetbiztonsági Hivatal alkotmányvédelmi osztályával, a rendőrséggel, a Milton Securities-el, a cél a svéd demokrácia működésében példátlan jogtiprás felgöngyölítése, és a titkos szervezet lehetetlenné tétele. Botrány a javából, mely a politika csúcsaira is elérhet...

Közben Erika Berger, a Millenium főszerkesztője átnyergel az egyik rivális napilaphoz, az SMP-hez, mely váltás szintén nem jár konfliktusok nélkül.

Salander jórészt passzív, vagy a kórházban lábadozik, vagy a börtönben csücsül.

Sok volt ez a jóból...

Stieg Larsson - kár, hogy már nem varrja el a nyitva hagyott szálakat...
A Millenium-trilógia érdekessége a Svéd demokrácia erős működéséről kialakított kép. Az alkotmányos rend védelme - nálunk elképzelhetetlen módon - mélyen beleégett az állam működtetésért felelős emberek (politikusok, üzletemberek, rendőrök, titkosszolgák, újságírók, bírók, ügyvédek) moráljába. Természetesen az igazság sokkal árnyaltabb, de bárcsak mi is itt tartanánk, vagy valaha eljuthatnánk idáig...

A másik sajátosság az emberi jogok tisztelete, mely természetesen a demokrácia tiszteletéből fakad. Az olyan másságok elismerésének a természetessége, mint a köldökpiercing-, a tetoválás viselése, vagy akár a bi-, vagy a homoszexualitás. Az élni és élni hagyni elvén, hiszen elférünk egymás mellett.

Már csak a gazdasági modellt kellene lemásolnunk, hogy egyszer eljuthassunk idáig...

Stieg Larsson – A kártyavár összedől (Animus kiadó, 2009, fordította Torma Péter)

2011. január 26., szerda

Krasznahorkai László - Rombolás és bánat az ég alatt

Krasznahorkai László könyve szabálytalan regény. Egy NAGY utazás regénye.

Kína, Krasznahorkai feltételezése szerint a hajdani nagy ókori civilizációk közül az utolsó, ahol lehetnek még a mindennapokat átható olyan hagyományok, szabályok, olyan minták, olyan erkölcsök, olyan tárgyi kultúra amelyek hétköznapokat, a kisember életét is elégedettebbé és boldogabbá tehetik. És – hol másutt, ha nem Kínában – talán létezhet még egy olyan magas kultúra, egy olyan kifinomult mûvészet is, amely él a mindennapokban.

Próbálja körbejárni, hogy a fenti feltételezés vajon igaz-e. Csavargásai során bejárja a kolostorokat, templomokat, a kis-, és nagyvárosokat, múzeumokat, kerteket .. ... és monomániásan keresi, hogy maradt-e még valami a klasszikus kínai kultúrából:

"... amióta csak Kínának ebben a hagyományosan legértékesebb tartományában utazom, keresvén a klasszikus kultúra emlékeit, elsõsorban a kerteket és a templomokat, keserû tapasztalatokra tettem szert. Látom az új életet, a modern Kínát, mely a pénz és a pénzzel megszerezhetõ dolgok iránti irtózatosan heves vágy helyszíne lett, látom a turista tömegek áradását az említett emlékhelyekre, de azt is, hogy ezek az emberek már nincsenek kapcsolatban a klasszikus kultúrával, mint ahogyan az emlékhelyek sincsenek, mert felújítás címén lényegüket, a lelküket egy ordenáré ízlés és a legolcsóbb befektetés, illetve a legnagyobb haszon elvének terrorja egyszerûen drasztikusan megsemmisítette."

E keserû tapasztalatait mondja el (kellõ udvariassággal) beszélgetõtársainak, akikbõl a szembesítés a legváltozatosabb reakciókat váltja ki. Van, aki magát a problémát is elhessegeti magától, van aki megérti, de nem ért vele egyet. Van aki látja, de nem akarja látni. Van aki egyszerûen nem válaszol és van aki érdemben foglalkozik (kínai módon; elgondolkodva, érdekes asszociációkra kényszerítve az olvasót...) a kérdéssel. E beszélgetések (beszélgetõkönyvek) a mai Kínai értelmiség helyzetérõl, gondolkodásáról, megalkuvásairól is elszomorító igazságokat mutatnak fel.

A pikareszk forma ellenére (vagy éppen emiatt és ebben kiteljesedve) bemutatja a mai, múltjától egyre inkább elforduló, a jelenében csak botorkáló, helyét keresõ, és a (ki tudja milyen) jövõt építõ középsõ birodalom arcait. A regény hatalmas tudással (és bõ jegyzetanyaggal) bemutatott Kína-képe tanulmány is egyben. Krasznahorkai tanítói-tudósi buzgalma, hogy megértsük Kínát – lenyûgözõ. Számtalan izgalmas gondolatmenet próbálja az olvasót beavatni a buddhista és konfuciánus szemléletmódba. Önkényesen egyet kiemelek közülük:

" Az üres felületen van a lényeg. Helyet hagy a gondolatnak. A klasszikus kínai költészet és a klasszikus kínai festészet is kevés szóval, illetve kevés tussal dolgozott. Li Bai, ha írt valamit, azt mindig csak néhány vonással, néhány szóval tette, mert tudta, hogy amit nem ír le, az adja a jelentés monumentális erejét. Az üres tér jelentõségét nagyon nehéz megérteni annak, aki Nyugatról jön. Az Önök fogalma a valamirõl, gyökeresen eltér attól, amit mi értünk rajta. S Önöknél következésképpen nem létezik az ürességnek az a rendkívül gazdag jelentése, mint nálunk. Nem létezik, tehát nem is hasonlítható össze semmivel. Nincs hely Önben, hogy megértse, mi az üres. És a kínai mûvészet lényege ez az üres...."

Az nem lehet... , hogy egy ilyen hatalmas kultúra elenyésszen, sóhajt fel az egyik beszélgetõtárs:

"A hagyományos kultúrának nagy értékei vannak. Ezek az értékek nem tûnnek el. És kevesen maradnak, akiknek mindez fontos lesz, de mindig lesznek, és õk sem tûnnek el soha egészen."

Az utazás legvégén Krasznahorkaiban is csak ennyi optimizmus maradt.


A "Rombolás és bánat az ég alatt" nemcsak Kínáról szól. A beszélgetésekbõl felvillanó, kifejtett, vagy csak sejthetõ gondolatok alapján az olvasó is (talán) felteszi magának a sorsunkat befolyásoló legalapvetõbb kérdéseket. A könyv nem könnyû olvasmány, de ízlelgetni, fellapozni, kóstolgatni érdemes, ha van bennünk hajlam arra, hogy bonyolult kérdésekrõl (némi regényírói "segítséggel") elgondolkozzunk.






A bejegyzés szerzője: gawerner

2011. január 22., szombat

Dögvész

Dögvész pusztított az elmúlt egy hónapban nálunk. Ismerőseim, barátaim jelentős részénél is.
Rossztól a rettenetesig terjedő történések sorozatával volt tele ez az időszak. Ritka volt az öröm.

Remélem vége van már.

Orrtő-köldök-bal mellbimbó-jobb mellbimbó.
Csak hogy további baj ne érjen bennünket.

Emellett még háromszor átköptem a bal vállam felett.
Biztos ami biztos.

2011. január 19., szerda

Joe Abercrombie - a penge maga

Hogy mi is kell a jó fantasy-hez?

  1. Elképzelt, részleteiben kidolgozott világ (esetleg párhuzamos világok), melynek az emberi világunkhoz hasonló törvényszerűségei vannak, de átitatja a mágia;
  2. Emberi világunktól különböző - mégsem teljesen távol álló - karakterek: Orkszerű-, Tündérszerű-, Emberszerű lények; Varázslók Harcosok; Uralkodók és Alattvalók, Nemesek és NincstelenekJók és persze Gonoszak;
  3. Többnyire feudális társadalmi berendezkedés, amit kívülről (barbárok és a többi feudális állam)-, és a belülről (hatalmi harcok) egyaránt fenyegetnek: Ármány és Összeesküvés, Háború;
  4. Egymással is versengő, különböző Vallások, papokkal és rituálékkal;
  5. Kaland a négyzeten, és
  6. Egyáltalán nem mellesleg Szerelem és Szenvedély.
A felsorolás persze nem teljeskörű. Nem is lehet az, hiszen nem vagyok nagy fantasy-rajongó, Gaiman-en és Tolkien-en kívül talán mástól nem is olvastam korábban e témából. Találtam viszont egy új nevet, aki könyvében olyan világot teremtett, ami megérdemli a figyelmet:




Abercrombie 1974-ben született a ködös Albionban. Eddig öt könyve jelent meg:

Az Első Törvény Trilógia: (The Blade Itself-2006; Before They Are Hanged-2007; Last Argument of Kings-2008)
És két önálló kötet:
Best Served Cold - 2009
The Heroes - 2011

(Ha jól tudom, a penge maga című az első magyarul is megjelenő műve, a Könyvmolyképző gondozásában. Hamarosan jön a második könyv, a Miután felkötötték őket, egyes netes boltokban már előrendelhető.)

Ebben a könyvben minden a helyén van, a fent ismertetett szempontoknak tökéletesen megfelel. A világ aprólékosan kidolgozott, a szereplők nem egyszerű bábok, hanem élettel teli hús-vér lények, a történet lenyűgöző, több szálon fut, melyek előbb-utóbb összeérnek. A fantasy sablonjai élettel telítődnek, eredményük egy működő Világ. Nem mellesleg Kamper Gergely kiváló fordításának is köszönhetően.

A főbb karakterek:
A Véres Kilences, vagy Kilencujjú Logen, egy északföldi , megtermett és félelmetes külsejű, egykoron kegyetlen, kíméletet nem ismerő harcos, aki az évek múltán, a félelmeivel is megküzdve jut el addig, hogy az élet nem csak harc, és az ölés pedig nem dicsőség.

Bayaz, az Első Mágus, egy erőteljes, alacsony, kopasz, a világ egyszerű dolgait sem megvető varázsló.

Jezal dan Luthar, egy üresfejű, büszke és felfuvalkodott hólyag, nem mellesleg nemesi család tagja, katonatiszt, aki készül az éves nagy megmérettetésre, a Viadalra. Sajátos átalakuláson megy át a személyisége, amikor megismerkedik a szerelemmel.

West őrnagy, a negyvenes katonatiszt, aki már harcedzett, tapasztalt katona, alacsony sorból származó ember, ennek minden hátrányával és előnyével együtt. West húga, Ardee, egy tüzes szépség, a kor társadalmi etikettjére fittyet hányó igazi amazon.

Glokta, egykoron büszke katonatiszt, a Viadal valamikori délceg nyertese, ma már egy - az ellenség kínzásainak "köszönhetően" - testileg és lelkileg is nyomorék ember, az inkvizíció tagja.

A történetet még vázlatában sem ismertetném, mert lelőném a poént (arra pedig semmi szükség...).
Aki többet szeretne tudni, annak javaslom, hogy olvassa el Rhewa ismertetőjét (az ötletet az olvasáshoz én is onnan szereztem).

Joe Abercrombie - a penge maga (Könyvmolyképző Kiadó, 2010, fordította Kamper Gergely)

(Egy rosszat tudok mondani, a mérete (nagyobb, mint egy tégla, 630 oldal), de ez is csak azért probléma, mert jellemzően a mókahely felé metrón olvasó emberként a könyvet otthon kellett hagynom. Éljen az otthon olvasás!)

2011. január 13., csütörtök

Takeshi Kitano - Fiú

Olyan lehet Japánban a jakuza-, vagy a szamuráj-film, mint Amerikában a gengszter, vagy a western. Nehéz újat készíteni; másként elmesélni; túllépni a műfaj sztereotípiáin.

Kitano filmjeivel évekkel ezelőtt találkoztam. A Szonatina, a Forráspont, az Erőszakos zsaru, a Tűzvirágok, a Szamuráj sajátos, jó mozik. Különösen a Tűzvirágok végletes - durva erőszakkal és gyengéd képekkel teli - érzelmi világa ragadott meg, ott jegyeztem meg annak idején Takeshi Kitano (vagyis inkább Kitano Takesi) nevét.



Beat Takeshi egy igazi polihisztor - humorista, filmszínész, rendező, tévés, festő, író. 


Ez a filmjeiben általában kifürkészhetetlen, rezzenéstelen arcú, kőkemény gengsztert játszó ember írta meg a Fiú című érzelmes könyvet, mely három elbeszélést (Bajnok kimonóban; Csillagbölcső, Okamesan) tartalmaz.
Európai szemmel nézve furcsa tekintélytiszteletről, az ezzel szembeni gyenge lázadásokról, sajátos mai japán világról szóló udvarias hangvételű történetek ezek, főhősei beilleszkedési nehézségekkel küzdő gyerekek, akik megvívják a maguk hétköznapi, csendes harcát a családdal, környezetükkel.

Naiv, ám gyengéd, lírai írások, megéri elolvasni a könyvet, azért is, mert jól kiegészíti, és árnyaltabbá teszi a Kitano-ról alkotott képet.




Takeshi Kitano - Fiú (Scolar, 2009, fordította Lázár Júlia)

2011. január 11., kedd

Stieg Larsson - A lány, aki a tűzzel játszik

A Stieg Larsson által jegyzett Millenium-trilógia második darabja, A lány, aki a tűzzel játszik (Flickan som lekte med elden) első ízben 2006-ban jelent meg.

A Larsson-krimik igazi bestsellerré váltak. Utálom ezt a kifejezést, hiszen az eladási toplisták alapján nagyjából sejthető, hogy milyen minőséget takar egy-egy, a listákban kedvező helyet elfoglaló műremek.

Nem érdemes sznobizmussal közelíteni az irodalomhoz (bár igény lenne rá), hiszen az olvasásnál nincs jobb módszer arra, hogy megtudjuk, hogy a kezünkben lévő könyv vajon gyöngynek, vagy korpának minősül-e?

A Stieg Larsson-könyvek kiválóak. Azt még nem tudom, hogy a skandináv krimikről úgy általában mit gondoljak, de ezek után a darabok után egyre erősebb szimpátiával közelítek hozzájuk (úgy is mondhatnám, hogy az ember olvasási terveit hamar felborítják…)

A tetovált lányból megismert Lisbeth Salander ezúttal komoly bajba keveredik. Ő az első számú közellenség, akit egy leszbikus sátánista szekta (sic!) tagjaként hármas gyilkosság ügyében köröz a rendőrség.

A Millenium ezúttal egy (félig) külsős újságíró személyében tényfeltáró riportra készül, mely a svédországi lánykereskedelmet, hátterét, élvezőit és haszonélvezőit igyekszik leleplezni. A riport mellett a témában (az újságíró felesége által) doktori disszertáció is készül, mely nem az oknyomozó újságírás eszközeivel, hanem tudományos alapossággal járná körbe a témát. A szimpatikus fiatal pár a megjelentetés előtt áll, amikor gyilkosság áldozatául esnek. Ezzel egy időben lelövik Salander gyámját is…

Az események lavinaszerűen haladnak tovább. Már szinte nyoma sincs A tetovált lányban tapasztalható lassú történetvezetésnek. A történet főszereplője (a gyanúsított, és egyben a szálakat felfedő személy) itt egyértelműen Salander, akit az első könyvből megismert Mikael Blomkvist segít a háttérből.

Salandernek sajátos morális világképe van, ami persze nem igazán egyeztethető össze a jogszolgáltatás moráljával. Öntörvényű, antiszociális, de világos gondolkodású ember, egy alig több, mint negyven kilós időzített bomba.

Több szálon folyik a nyomozás, mely nyomozás során mind a rendőrök tehetetlenségét, és gondolkodásuk sztereotípiáit, mind a Millenium oknyomozását, és Salander igazságkeresését nyomon követhetjük.

Ebben a könyvben talán kevesebb teret szentel a nyomozás (a detektívtörténet) mellett a társadalomkritikának, azonban a lánykereskedelem működése, a titkosszolgálat módszerei és a politika eltussolásra irányuló reflexei így is elegendő hangsúlyt kapnak.

Ettől is kiváló ez a Millenium sorozat, krimi és társadalombírálat - kettő az egyben.



Stieg Larsson – A lány aki a tűzzel játszik (Animus kiadó, 2009, fordította Torma Péter)

Stieg Larsson - A tetovált lány

A svéd Stieg Larsson (1954-2004) író, újságíró sajnos nem érhette meg könyveinek megjelenését, sem sikerüket. Az eredetileg tízkötetesre tervezett Millenium sorozatból három készült el (állítólag van negyedik is, de a jogtulajdonos akadályozza a kiadását).


A Millenium-trilógia első darabja A tetovált lány címmel jelent meg itthon (eredetileg Män som hatar kvinnor- Férfiak, akik gyűlölik a nőket).

Vérbeli krimi, abból a fajtából, amit igazán szeretek, sokszereplős történet, amely mélyen a múltban gyökerezik, és onnan épül fel szépen lassan, ráérősen, a mellékszálakat sem elhanyagolva.

A gyáriparos Vanger dinasztia doyenje, Henrik Vanger bízza meg az oknyomozó újságírót, Mikael Blomkvistet egy régi családi tragédia felderítésével, meg kell találnia Harriet Vangert, aki több mint negyven évvel azelőtt tűnt el a javarészt a Vanger család tulajdonában lévő kis szigetről.

Mikaelt a nyomozás során egy különc információvadász hacker segíti, Lisbeth Salander (a tetovált lány), aki a társas érintkezés alapvető normáival sincs tisztában. Az egyes szereplők egymáshoz való viszonya, érintkezéseik, gondolataik legalább annyira fontosak, mint maga a nyomozás, mely meglepő, alig sejthető eredményre jut.

A történet során lassan ismerjük meg a szereplők hátterét, motivációit, és merülünk el egyre mélyebbre a Vanger család szadista, őrült mocsarában.


Stieg Larsson – A tetovált lány (Animus Kiadó, 2009, fordította Péteri Vanda)


Annyi kávé fogy el reggel, délben és este a lapokon, hogy Dunát – akarom mondani Balti-tengert – lehetne vele rekeszteni. Megyek, iszom is egyet…

Charles Bukowski - Forró vízi zene

Charles Bukowskit nehéz olvasni.

A lét peremén egyensúlyozó sorsok, pia, trágárság, szenny, és pia, és pia, és dugás, és hányás és szarás...

Egy író, aki minden póz, és magamutogatás, érzelgősség nélkül írja meg történeteit. A történeteit, melyek személyes tapasztalatokra épülnek, nem a jól fűtött lakás mélyén, a kiváló vacsora és drága bor elfogyasztása után született borzongató, a megfelelő három lépés távolságból született írások a nehéz sorsú emberekről.

Gyomorforgató, egyáltalán nem felemelő-, mégis a figyelmünket valamiért végig lekötő abszurd, tömör történetek ezek ismét, sajátos, fanyar humorral, egy végtelenül szabad, kompromisszumokat nem ismerő ember tollából.

A rövid novellák jórészt Henry Chinaskiról szólnak, aki nem más, mint Bukowski alteregója.

Az ilyen mondatok miatt olvas az ember Bukowskit:

" - ...Unom már várni a halált. Menjünk el valahová - mondta a férfi.
- De hova? - kérdezte a nő.
- Bárhová. Enni, inni, nézelődni.
- Jorg - kérdezte a nő -, mihez kezdek majd, ha meghalsz?
- Eszel, alszol, baszol, pisálsz, szarsz, öltözködsz, járkálsz le-föl, és hisztizel.
- De én biztonságra vágyom.
- Ki nem?
- Úgy értem, még csak össze sem vagyunk házasodva. Még csak az életbiztosításodat sem vehetem majd fel..."

"- ...Szerinted nekem pont egy nagy festő kell?
- Nem. Egy jó vízvezeték-szerelő is megteszi.
- Igen, ha szeret.
- Na ja. Vedd fel a kabátod, menjünk."

"- Hülyék - mondta Jorg, ahogy haladtak lefelé a lépcsőn -, elfpofázzák az életüket, az enyémet meg zavarják.
- Jaj, Jorg - sóhajtott Arlene. - Te nem szereted az embereket, ugye?

Jorg ránézett a nőre, felhúzta az egyik szemöldökét, de nem válaszolt. Arlene folyton basztatta amiatt, hogy nem bírja az embereket - mintha az, hogy ha valaki nem szereti őket, megbocsáthatatlan bűn lenne. De Arlene nagyon jó kúrás volt, és jó társaság - legalábbis az esetek többségében."

Bukowskit mégis könnyű olvasni. Próbáljátok csak ki.

" - Olvasom az írásait, nagyon erősek - mondta a nő. - Rengeteg a trutyi magában, de érzelmileg jól megmozgatja az embert.
- Ezt jól látja. Nem vagyok kiemelkedően jó, de más vagyok mint a többiek."


Charles Bukowski - Forró vízi zene (Hot water music, Cartaphilus, 2010, fordította Pritz Péter)



Bukowski sírján ez áll: "Don't try", azaz ne próbáld, csináld.



Rubin Szilárd - Csirkejáték

Még egy író, aki nem vált a hazai irodalmi kánon részévé. Kiváló írók sokasága jár(t) így, elég, ha a kortárs hazai szerzők közül megemlítjük Tar Sándor, Császár István, Hajnóczy Péter vagy akár Temesi Ferenc nevét, akiket ilyen vagy olyan okokból (ügynökvád, alkoholizmus, krónikus kívülállás) csak részben fogadtak be az irodalmi berkekbe, azonban legtöbbjüket egyébként kultikus tisztelet övezi az olvasók körében. Jellemző az is, hogy Rubin Szilárd (1927-2010) újrafelfedezése halála utánra esik.


A Csirkejáték című kisregényét 1963-ban írta meg, főhőse Angyal Attila (író, talán részben Rubin alteregója), aki sajátos lelki hisztériumjátékot mutat be a könyv lapjain. Kamaszként találkozik és a maga módján beleszeret Carletter Orsolyába, aki egy letűnt világ jómódú képviselője, ellentétben a nincstelen Tillel.

Kettejük lelki héjatáncáról szól a kisregény, mely cselekményben egyébként nem túlságosan gazdag, azonban kevés olyan írással találkoztam, ami ilyen szuggesztíven mutatta volna be egy érzelmileg labilis, elismerésre vágyó, azonban folyamatosan akadályokba ütköző, mindezek miatt az önmegalázásban és a másik provokálásában aktív emberi lényt. Till Orsolya nélkül nem tud létezni, szinte feloldódik a másik személyiségében, azonban vele sem igazán, a tépelődései során követhetjük nyomon lelki torzulásait.

A csirkejáték a korra (a szocializmusra) jellemző erkölcsi dilemmát jelenti egyébként: hogyan lehet a rendszerrel együttműködve érvényesülni, anélkül, hogy azonosulnál vele, egyszerre bent lenni és egyben kívül állni (egy amerikai játék, ki tud tovább maradni a robogó vonattal szemben állva a síneken - aki hamarabb ugrik el, az erkölcsileg megsemmisül).

Esterházy Péter szerint „Ritka magyar nyelven az én rosszának ez a figyelmes vizsgálata; az érzelmesség, a meghatódottság hiánya, a szenvtelen érdeklődés hideg tüze, valami puszta vagy pucér vagy pogány tekintet, nem objektív, de közvetlen, leplezetlen; ritka. Nyugalom, nyugalom akár a vereségben is, a szégyenben vagy épp a hisztériában (a nyugtalanságban): van, ami van. Ez a nyugalom teszi egyedülállóvá a könyvet; meteor, marslakó – mégis.”

Rubin Szilárd – Csirkejáték (Magvető, 2004).

Christopher Moore - Biff evangéliuma

„Isten egy komédiás, aki olyan közönségnek játszik, amelyik fél nevetni.”
                                                                                          VOLTAIRE



Kevés olyan könyv van, amelyik képes felhőtlenül szórakoztatni.

A kedvenc könyveim (a 22-es csapdája, Bajnokok reggelije, Svejk) majdnem ilyenek, azonban az a kis árnyék az olvasásukkor többnyire ott van az ember feje felett, hiszen az a fajta szarkazmus, irónia, abszurd humor, mely ezeket a könyveket jellemzi, többnyire védekezésből születik, a borzalmak (a háborúk, a megváltoztathatatlan emberi természet) ellentételezéseként.

"Veszélyes" könyv ez...

Nem csak azért, mert a rekeszizmaid örökre kilazulnak miatta (a metrón egy-egy hangosabb röhögést követően mindig félve néztem szét, látva a döbbent arcokat) hanem azért is, mert tabunak számító témát érint.

„Ha nevetni szeretnél e lapokon,
fogjon el kacagás.
Ha megsértődni jöttél,
liluljon el az fejed, és forrjon véred.
Ha kalandot keresnél,
sodorjon el e történet gyönyörteljes menekülésbe.
Ha hited igazolnád vagy tennéd próbára,
neked tetsző eredményre juss.
Minden könyv feltárja a tökéletességet,
azzal, amit elmond, vagy azzal, amit nem.
Találd meg, amit keresel,
e lapokon vagy kívülük.
Találd meg a tökélyt,
és nevezd nevén!”

Tessék nem megsértődni miatta, Józsua a csetlései-botlásai, emberi cselekedetei miatt csak szerethetőbbé válik általa.

„– Menj Józsuával! Kell neki egy barát, aki megtanítja embernek lenni. Csak utána taníthatom meg, hogy kell férfinak lenni.”

Biff (Lévi) mint egyfajta názáreti Brian, együtt indul el Jézussal (Józsua, vagy Jozsó) keresni a mit is?


„– Ezt hogy csináltad, Jozsó?
– Gőzöm sincs.
– Lesz még sok ilyen?
– Asszem.
– Ki se látszunk majd a bajból, mi?
– Mi vagyok én, próféta?”

Tulajdonképpen a keresés az, ami a könyvön végigvonul, önkeresés (legalábbis Józsua számára), és a világ örömeinek a megismerése Biff számára.

„– És akadályoztál már meg szentségtörést? – mosolygott Mari.
– Naná. Kordában tartottam az összes szentségtörést, amíg Kaliel a kedvenc birkájával játszott a bokrok mögött.”

Raziel (a leghülyébb) angyal (de az már egy másik Moore könyv) azt a feladatot kapja, hogy támassza fel Biffet (Józsua legjobb barátját és védelmezőjét), egy új evangélium megírása érdekében, mely Jézus első harminc évét ölelné fel. Hát itt is van nekünk:

Christopher Moore – Biff evangéliuma (Agave, 2006, fordította Pék Zoltán)



Moore őrült, de kizárólag csak jó értelemben. Egy faszi, aki ilyen életutat járt be, vajon honnan veszi ezt a sok ötletet, e szórakoztató, de mégis mély tudással teli történetet?






Menek

Karácsony másnapján, egy idegen városban baktattam reggel az utcán (előtte az éjszakát egy út szélén az autóban aludtam át, aztán másnaposan, hajnalban vonatra szálltam), a zebra előtt utolértem egy bácsit. Borostás volt, de láthatóan kiöltözött - fehér ing, és nyakkendő kandikált ki a kabátja alól. Viharos szél fújt, majd megvett az isten hidege.


- Menek a templomba - mondta az öreg, amikor mellé értem. Lelassítottam a lépteimet.

- Jó magának, legalább hisz valamiben... - mondtam, - Vagy csak úgy megy?

- Menek.

- Akkor vigyázzon magára, el ne üsse egy autó - mondtam, és elkerültem a templomot.

2011. január 2., vasárnap

Várható könyvmegjelenések 2016



Az Európa Könyvkiadó előkészületben lévő megjelenései.

A Tuan Kiadó tervei.

Magyar sci-fi tervek, a Galaktika Start Könyvek sorozatban.

Ezt hozza az Agave Kiadó 2016 január-februárra.

A Delta Vision Kiadói terve 2016-ra.

Azt meséltem már, hogy várhatóan három Abercrombie is megjelenik még idén? Joe Abercrombie - A Hősök és a Vérvörös Vidék (Könyvmolyképző), és a Half a King - Az uralkodó folytatása a Half the World - A harcos (Athenaeum).

Esterházy Péter - Szüts Miklós - A bűnös (Megvető, 2015.12.)

Európa Könyvkiadó és az oroszok. Alekszijevics, Tolsztaja, Szencsin, Vodolazkin.

Az ősz meghozza még Bodor Ádám - Vissza a fülesbagolyhoz című novelláskötetét, valamint Zimándi Pius István premontrei szerzetes 1944-45-ös visszaemlékezéseit - Egy év története naplójegyzetekben (Magvető).

Ezt hozza az ősz címmel a Vasárnapi Hírek top10-es listája várható magyar szépirodalmi megjelenésekről.

Rövidesen jön Cserna-Szabó András - Sömmi című regénye (Magvető). Nem sömmi!

Az Európa Könyvkiadó 100 könyv, 100 nagy olvasmány a huszadik századból címmel könyvsorozatot indít.

A Magvető kiadja Hazai Attila A maximalista című novelláskötetét.

Agave Könyvek ősz és jövő év eleje.

A General Press második féléves megjelenéseinek listája.

A 86. Ünnepi Könyvhét magyar nyelvű műfajlistája itt található.

Az Agave Könyvek könyvheti megjelenéseinek listája (benne új Gaiman, Gibson, Hamilton, és ezúttal Pék Zoltán nem fordít, hanem sci-fit-t írt).

Az Európa Könyvkiadó előkészületben lévő könyvei.

Magvetős újdonságok, felkészül Houellebecq.

A 2015-ös Könyvfesztivál könyvújdonságainak listája itt található.

A Gabo Kiadó 2015-ös SFF kiadványai a Könyvfesztiválra.

A Kalligram Kiadó ez évi tervei, és még sok minden más is a kiadó főszerkesztőjével készült interjúban.

Agave Könyvek márciusi, áprilisi, májusi tervei.

Joe Abercrombie - Half a King - Az uralkodó (Athenaeum Kiadó, 2015. 03.09.)

Robert Merle - Nekünk nem kel föl a nap (Európa Könyvkiadó, 2015.03.17. - Merle eddig még magyar nyelven kiadatlan regénye)

Az Európa Könyvkiadó igazgatója szemezget az idei várható megjelenések közül.

Az Agave Kiadó év eleji várható megjelenései.

Dragomán György - A pusztítás könyve (Magvető)

Kurt Vonnegut - Macskabölcső (Helikon, 2015.01.05)

Kurt Vonnegut - Éj anyánk (Helikon, 2015.01.05)

Az Európa Könyvkiadó előkészületben lévő könyveit itt találjátok.

Robert Holdstock - Lavondyss - Utazás az ismeretlenbe (Gabo Kiadó 2015. év eleje)

Irvine Welsh - A sziámi ikrek szexuális élete (Trubadúr Kiadó)

Papp Sándor Zsigmond - Semmi kis életek (Libri Könyvkiadó, 2014.11.24.)

Háy János - A bogyósgyümölcskertész fia (Európa, 2014.11.25.)

Dmitry Glukhovsky - Futu.re (Európa, 2014.11.25.)

Nyári Krisztián - Igazi hősök (Corvina Kiadó, 2014.11.27.)

Kazuo Ishiguro - A dombok halvány képe (Cartaphilus, 2014.11.24.)

Jonathan Franzen - Javítások (Európa, 2014.12.05.)

Joe Hill - NOS4A2 (Európa, 2014.12.05.)

Radnóti Miklósné Gyarmati Fanni - Napló 1935-1946 I-II. (Jaffa Kiadó, 2014.12.05.)

William Gibson - A periféria (Agave, 2014.11.27.)

George R.R. Martin - A tűz és jég világa (A trónok harca és Westeros ismeretlen krónikája I.P.C Könyvek 2014.10.22)

Jo Nesbo - A fiú (Animus Kiadó 2014.10.16.)

Bohumil Hrabal - Táncórák idősebbeknek és haladóknak (Európa, 2014.10.06.)

Amin Maalouf - A tévelygők (Európa, 2014.09.29.)

Cormac McCarthy - A síkság városai (a Határvidék-trilógia 3. része Magvető)

Totth Benedek - Holtverseny (Magvető, 2014 október)

Elmore Leonard - Született bűnözők-Jó célpont (Jaffa, 2014. szeptember 10)

Chuck Palahniuk - Halálraítélt (Trubadúr, 2014. szeptember 30)

Az Agave őszi megjelenéseinek listája, benne le Carré, Christopher Moore, Miéville, VanderMeer, satöbbi.

Cserna-Szabó András - Veszett paradicsom (Magvető, 2014. )

Tóth Krisztina - Pillanatragasztó (Magvető, 2014 szeptember)

Dragomán György - Máglya (Magvető, 2014 szeptember)

Émile Ajar (Romain Gary) - Salamon király szorong (Park Kiadó, augusztus vége)

Kurt Vonnegut - Bajnokok reggelije (Helikon, október 1.)

Gillian Flynn rajongók, figyelem, jön a Sötét helyek (Alexandra Kiadó, május 20).

A Park kiadó júniusi várható kiadványa Alice Munro - Drága élet című novelláskötete.

Az Agavénál megjelenés alatt John Scalzi - A lázadás hangjai (Vének háborúja 5. rész), és Baráth Katalin Pikszi új regénye, az Arany cimbalom. A várható Könyvheti Agavés megjelenések listája.

Talán a Könyhétre megjelenik Joe Abercrombie - Hidegen tálalva (már több, mint fél éve húzzák, valóban nomen est omen) - Könyvmolyképző.

Az Ünnepi Könyvhét szokásos doc és pdf formátumú műfajlistája.

Könyvajánló a Kötve-fűzve blogról (Könyvfesztivál).

A Litera Könyvfesztiválos összeállítása. 1. rész.  2.rész  3.rész.

Az Agave várható tavaszi megjelenéseinek listája.

Mario Vargas Llosa - Látványcivilizáció (Európa)  regény a kultúránk átalakulásáról.

Áprilisban adják ki Háy János új regényét, Napra jutni címmel (Európa).

Márciusban jön Borisz Akunyin új könyve, az Ajánlott olvasmányok (Európa).

Február végén jelenik meg Bohumil Hrabal - Sörgyári capriccio-ja és a Szigorúan ellenőrzött vonatok (Európa).

Márciusban jön Philip Roth - Ellenélet című könyve (1986-as kiadású Nathan Zuckerman-regény) az Európa Könyvkiadótól.

Pár megjelenés alatt álló könyv a Magvetőtől (remélem idén kiadják a Határvidék-trilógia következő részét McCarthy-tól).

Az sfmag szokásos éves fantasy és scifi előretekintése 2014.

The Great 2014 Book Preview - The Millions

A Fantazmo közzétette az év (2013) végéig várható scifi és fantasy könyvmegjelenéseket.

Az Agave 2014 évi tervei.

Ifjúsági irodalom, és sakkönyv az Ecovit Kiadótól: Berg Judit és Polgár Judit - Alma.

A Magvető Könyviadó Szerb Antal életrajzzal jön ki, írója Havasréti József.

G.R.R. Martin korai regényét adja ki az Alexandra, Lázálom címmel.

A Jaffa Kiadótól jön Elmore Leonard - Váltságdíj fejében, és James Ellroy - Fehér jazz.

A Geopen Kiadó gondozásában jelenik meg Murakami Haruki - A színtelen Tazaki Cukuru és zarándokévei c. regénye.

Nemsokára bővített kiadásban jön Váncsa István szakácskönyve, ezeregy recept (Vince Kiadó).

Október 11., Charles Bukowski - Vegyes felvágott (Trubadúr Kiadó), Bukowski életének utolsó évtizedében született novelláinak és verseinek gyűjteménye!

A jövő hét elején (okt. 8.) jelenik meg Chuck Palahniuk - Fulladás c. regénye (Trubadúr Kiadó)

A jövő héten (okt. 11) jön ki Vámos Miklós - Majdnem összes c. novelláskötete, és José Saramago - Tetőablak c. könyve (Európa).

A Metró 2033 Univerzum folytatódik, október 29.-én jelenik meg Andrej Gyjakov - A fény felé c. regénye (Európa).

Október 21.-én jelenik meg Háy Jánostól a Xanadu (Európa).

A Magvető Kiadó szeptemberi tervei között Fehér Béla - Jelenetek egy vakondűző életéből című regénye.

Az Európa rövidesen kijön Tullio Avoledo - Az ég gyökerei című könyvével, ami Glukhovsky Metro2033 Univerzumának Itáliai darabja.

Az Athenaeum Kiadó gondozásában jelenik meg Audrey Niffenegger - Varjú kisasszony című felnőtt meséje.

A Könyvesblog júliusi cikke a negyedik negyedéves várható megjelenésekről.

Az Európa Könyvkiadó előkészületben lévő könyveinek elérhetősége, benne - többek között - Borisz Akunyin (Színház az egész világ), Umberto Eco (A legendás földek és helyek története), Dmitry Glukhovsky (Orosz népellenes mesék), Amin Maalouf (Taniosz sziklája), Vladimir Nabokov (Baljós kanyar), Alekszandr Szolzsenyicin (Ivan Gyenyiszovics egy napja. Kisregények).

Az Agave Kiadó várható őszi megjelenéseinek listája. Új John le Carré (Törékeny igazság), Christopher Moore (Sacré Bleu), és Dennis Lehane (Ima az esőért) is lesz!

A Cartaphilus sajnos nem örvendeztet meg új Bukowski kötettel, de így is lesz mit olvasni tőlük.

A Magvető Kiadó sajnos nem túlságosan sok információval szolgál a várható megjelenéseiről (bővebben a Könyvesblog fenti cikkében).

Az Ulpius kijön Szepesi Nikolett új könyvével, az Orgazmuspontokkal! Nyihaha.

Nem új információ, de akinek kimaradt volna: az sfmag összegyűjtötte a 2013. évi scifi és fantasy megjelenéseket.


Akinek bejött az Egyenlítői Magyar Afrika, vagy a Szaurusztánc, az örülni fog a Könyvhétre megjelenő új Trenka Csaba Gábor könyvnek - Place Rimbaud (Syllabux kiadó)

A 84. Ünnep Könyvhétre megjelenő magyar kiadványok listája ITT található.
Benne Bartók Imre - A patkány éve (Libri), Esterházy Péter - Egyszerű történet...(Magvető); Tóth Krisztina - Akvárium (Magvető); Hajnóczy Péter - Jelentések a süllyesztőből.

A XX. Könyvfesztiválra megjelent művek listája ITT.

Várhatóan júniusban jelenik meg Neil Gaiman új regénye Óceán az út végén címmel az Agave Könyvektől!

Az Európa Könyvkiadó tervei között Borisz Akunyin - Színház az egész világ, Vladimir Nabokov - Baljós kanyar, Dmitry Glukhovsky - Orosz népellenes mesék, és több Viktor Pelevin kötet.

Február 11.-én jelenik meg Cserna-Szabó András - Szíved helyén épül már a Halálcsillag című uj regénye a Magvető Kiadótól.

Idén is lesz Karácsony, ha nem viszi el a cica világvége. A Kiadók már jobbára előjöttek a karácsonyi ajánlataikkal. Az általam ajánlott kötetek a következő bekezdésekben (akkor még várható megjelenésekként) olvashatóak. A Magvető, az Európa, a Cartaphilus, és az Agave Könyvek várható jövő év elejei megjelenéseiről a nevekre kattintva szemezgethettek.

Az sfmag.hu számba vette az ez év végi scifi és fantasy kiadói terveket.

Baráth Katalin ingyenesen letölthető e-novelláskötetet tett közzé a blogján, Szinkron címmel.

Október 15.-én jön a Jaffa Kiadótól Elmore Leonard - Raylan című krimije.

Megjelenés előtt áll a Park Kiadónál Romain Gary -A virradat ígérete c. könyve. (Romain Gary a másik álneve Émile Ajar-nak.)

A Magvető Kiadó előkészületben lévő könyvei között van Rubin Szilárd utolsó könyve, az Aprószentek.

A Libri Kiadó szeptemberi megjelenéseit gyűjtötte össze a Könyvesblog.

Jön új Irvine Welsh! A Skagboys című könyvét ez évben adja ki a Cartaphilus.

Az Agave Könyvek októberi tervei között új Don Winslow könyv - The Kings of Cool. A kiadó további ez évi tervezett megjelenései itt.

A Delta Vision Kiadó augusztus 28-án jön ki Orson Scott Card - A kegyelem ára című fantasy-ával.

Mi várható 2012-ben a TheMillions.com-tól.

A Kolibri Kiadótól szeptemberben jön Jo Nesbo krimiszerző gyermekkönyve, a Pukipor2 (Doktor Proktor Pukipora 2 - Idővihar a kádban)

Az Európa Könyvkiadó előkészületben lévő könyveinek listája, benne - sok más mellett - új Dmitry Glukhovsky (Elbeszélések a hazáról), Amin Maalouf (A keresztes háborúk arab szemmel), Yann Martel (Pi élete)

A Cartaphilus Kiadó előkészületben lévő könyveinek listája, benne - többek között - új Herta Müller könyv, Fácán az ember, semmi több címmel.

Az Agave júliusi megjelenéseinek listája.

Kelt összeszedte az Ünnepi Könyvhét e-könyves megjelenéseit.

Feléledt halottaiból az Ünnepi Könyvhét honlapja, a műfajlista menüpont alatt (egyelőre csak a word file-t frissítették, de ne legyünk telhetetlenek) megtalálhatóak az idei (83.) hazai megjelenések.

Az Alexandra Kiadó 2012.06.07-én jelenteti meg Temesi Ferenc - Bartók c. regényét.

A Magvető 83. Ünnepi Könyvheti kiadványairól, és programjairól ITT olvashattok.

Az Agave 83. Ünnepi Könyvheti megjelenéseinek listája ITT található

Az Európa Könyvkiadó Umberto Eco - Prágai temető, és Jonathan Franzen -  The Corrections című könyveit ajánlja a Könyvhétre.

Az Alexandra Kiadó a Tűz és jég dala ciklus V. darabjával jön ki 05.29-én: G.R.R. Martin - Sárkányok tánca.

A Brenner történetek szerelmeseinek: Holnap (05.10.) jelenik meg Wolf Haas - A Brenner és a Jóisten című krimije.

A XIX. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválra (2012. április 19-22.) megjelenő könyvek listája letölthető ITT (a Katalógus menüpontban, xls file-ban).

Baráth Katalin új (Könyvheti megjelenésű) krimijének címe: A Borostyán hárfa.  A könyv borítóját itt nézhetitek meg.

A Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválra jelenteti meg a Maecenas Kiadó Kurt Vonnegut harmadik posztomusz kötetét Míg a halandók alszanak. Tizenhat kiadatlan novella címmel.

Az Agave Könyvek második negyedéves megjelenéseiről itt olvashattok.

2012-es sci-fi és fantasy kiadói tervek az Sfportal Meetup minapi rendezvénye kapcsán, az sfmag-tól.

A Metropolis Média a közeljövőben kiadja Szergej Lukjanyenko Világok Őrének folytatását, Őrök Világa címmel, valamint Sir Arthur C. Clarke Bölcső című regényét. Stephen Baxter - Időhajók című kötete február közepén jön.

Frissült az Európa Kiadó előkészületben lévő könyveinek a listája, többek között  új Borisz Akunyin (A cár könyvtára), Krzysztof Varga (Függetlenség sugárút), és Szerhij Zsadan - Vorosilovgrad című könyveivel.

Jövő csütörtökön (2012. február 9.) jelenik meg Ray Bradbury - Marsbeli krónikák-ja az Agavétől.

A Napvilág Kiadó februárban jön ki Kéthly Anna válogatott levelei című kötetével.

Ha valakinek bejött Carlos Ruiz Zafón stílusa, feburár 10-én találkozhat A mennyország fogságában című könyvével az Ulpius-ház Könyvkiadótól.


A Cartaphilus várható könyvmegjelenései a 2012-es évben.

Jön a Határvidék-trilógia második része ősszel a Magvetőtől (C. McCarthy)

Az Agave Könyvek bemutatja a 2012 első negyedéves új szerzőit.
A Maecenas Kiadó 2012-es könyvtervei ITT találhatóak, benne két Vonneguttal (While Mortals Sleep; Éj anyánk), valamint Charles J. Shields - And So it Goes Kurt Vonnegut: A Life című Vonnegut életrajzával.
A 2012-es Cartaphilus megjelenések között található John Irving - Éjjel Twisted Riverben című könyve.
Az Európa Kiadó várhatóan 2012. januárjában jön ki Stephen King - Atlantisz gyermekei-, és februárban Dmitry Glukhovsky - Szürkület című regényével.


Az Agave Könyvek 2012 első negyedévi megjelenéseiről: ITT.

Az Agave Könyvek újranyomja Christopher Moore – Biff evangéliumát! December 5.-e után várható a könyvesboltokban.
Lakatos István – Dobozváros című meseregénye november 30-án jön, a Magvetőtől.
J.D. Salinger – Zabhegyező című regénye  dec. 5-én jelenik meg (Európa Könyvkiadó)
Szintén dec.5-én jön ki az Európa J.R.R. Tolkien – Hobbitjával.
George Orwell - Állatfarmja holnap (nov.21.) jelenik meg (Európa Könyvkiadó)
John Irving – Fohász Owen Meanyért című könyve november 25-én jelenik meg a Cartaphilus kiadótól.
A Metropolis Média november 18-án jön ki Arkagyij és Borisz Sztrugackij– Nyugtalanság című kisregényével.
A Magvető Kiadó Gabriel García Marqúez – Nem ezért jöttem, hogy beszédet mondjak című könyvét tervezi kiadni.
Figyelem, figyelem! A Scolar Kiadó megjelenteti  (nov.2) Émile Ajar – Előttem az élet című könyvét! Vegyétek, vigyétek ezt a gyöngyszemet!
Aki még nem találkozott Hunter S. Thompson utazós drogregényével, az ismerkedjen meg a holnapi (10.24.) megjelenésű Félelem és reszketés Las Vegasban című könyvvel.
A Scolar kiadó újabb Wolf Haas krimit ad ki, Az örök élet címmel olvashatjátok  Brenner nyomozásainak 6. részét (várható megjelenés nov. 15.)
Az Európa Könyvkiadó november 2-án jön ki Vladimir Nabokov 1928-ban írt Király, dáma, bubi című regényével.
A Magvető Kiadó könyvtervei között Cserna-Szabó András és Fehér Bélagasztrokrimije, az Ede a levesben!; valamint Raymond Carver – Katedrális című novelláskötete, a Carver-életműsorozat harmadik köteteként.
Az Európa Kiadó október 17-én adja ki Umberto Eco esszékötetét, Ellenséget alkotni, és más alkalmi írások címmel.
Christopher Moore – Prérifarkas blues című könyve november 3-án jelenik meg, az Agave Kiadótól.


A Cartaphilus (áldassék a neve) kijön Charles Bukowski - Shakespeare ilyet nem csinált (Shakespeare Never Did This) című könyvével!

Októberben jön az Agave kiadásában Neil Gaiman - Tükör és füst című novelláskötete, új fordításban.

Újabb William Styron kötetet ad ki az Európa, a Nat Turner vallomásait, várható megjelenése szeptember 9.

Aki még nem találkozott a Legyek Urával, az szeptember 9-én megismerkedhet William Golding könyvével, az Európa Könyvkiadónak köszönhetően.

Dan Simmons - Hyperion bukása c. könyve október 6-án jelenik meg, az Agave Kiadótól.

A Gabo Kiadó újra kiadja Asimov Alapítvány-sorozatának a köteteit, az első rész várhatóan a jövő héten (most szeptember 3.-a van) jelenik meg, a következő kötetek kéthetenként jönnek ki.

Szeptember 29-én jelenik meg Dennis Lehane - Hideg nyomon című krimije, az Agave Kiadótól.

Az Európa Könyvkiadó könyvtervei ITT találhatóak, benne - sok más mellett - új Borisz Akunyin, Anthony Burgess,  Philip Roth kötetekkel.

A Cartaphilus Könyvkiadó előkészületben lévő könyveiről ITT találtok listát.

Az Agave Kiadó második féléves megjelenési terveiről ITT olvashattok (benne Dennis Lehane-től a Hideg nyomon, aztán Dan Simmons, és Philip K.Dick, és még sokan mások). 2012-ben pedig jön Neil Gaiman-től az Amerikai istenek.


George Orwell - 1984 című regényét az Európa Kiadó jelenteti meg újra, várhatóan 07.08-án.

Az Olvass Bele honlapján kiváló, és folyamatosan bővített összeállítást találhattok a Könyvheti újdonságokról.

Az Európa Könyvkiadó május 16-i megjelenése: Umberto Eco - A rózsa neve című művének újra-kiadása.

Az Ulpius-ház Kiadó május 25-én jön ki az Egy kis Fry és Laurie első évadának szövegkönyvével.

Az Alexandra újra kiadja George R.R. Martin Tűz és Jég dala sorozatának I. és III. kötetét, várható megjelenésük: május 25.

A Cartaphilus május 26-i megjelenése: Herta Müller - Szívjószág

Az Agave május 16-án jön ki Neil Gaiman - Farkasok a falban című mesekönyvével.

A Cartaphilus Karácsony körül jön ki Charles Bukowskitól az Egy vén kujon jegyzetei, vagy a Shakespeare Never Did This közül valamelyik könyvvel.

A Magvetőnél előkészületben többek között új Spíró György, Tóth Krisztina, Parti Nagy Lajos kötetek, újra Körkép és Szép versek.

Mai hír (2011.04.29): Az Agave Kiadó Könyvheti megjelenéseiről bővebben Itt olvashattok, lesz új Kondor Vilmos (Budapest romokban), Baráth Katalin (A türkizkék hegedű), Steven Saylor (Birodalom), Laurell K. Hamilton (Fogat fogért), és - számomra -  meglepetésként egy magyar sci-fi: Izing Róbert - Támadás az űrből.

A mai (ápr.17.) Könyvfesztiválos közönségtalálkozó szerint Tóth Krisztina új novelláskötete a Könyvhéten jelenik meg Pixel címmel, 30 novellát fog tartalmazni (a Magvető Kiadótól).

A Kossuth Kiadó Karinthy Frigyes versei címmel ad ki kötetet ez évben.


J.R.R. Tolkien - Elveszett mesék könyve (Cartaphilus, április 15., a Szilmarilok első változata)


Szabó Magda - Katalin utca az Európa Könyvkiadótól  május 10-én.


Chuck Palahniuk - Kisértettek című novelláskötete márciusban jön ki a Cartaphilus kiadótól.

Joe Abercrombie - Az Első Törvény: Második könyv (a penge maga történetének folytatása) júniusban, a Könyvhétre jön ki a Könyvmolyképző Kiadótól.

Ray Bradbury - Gyógyír búskomorságra (Agave, várható megjelenés 2011.03.10.), novelláskötet 1959-ből.

Az elmúlt nyáron adták ki Tana French harmadik krimijét, a Faithful Place-t. Ez év júniusában jelenik meg itthon, Menekülés címmel a General Press kiadó gondozásában.

A Maecenas Kiadó 2011. áprilisában tervezi megjelentetni Kurt Vonnegut: Kékszakáll című könyvének 4. kiadását. Ez évben emellett újra kiadják a Macskabölcsőt is, mindkét könyvet kétnyelvű formátumban, a magyar nyelvű, javított szövegű változat mellett az első angol nyelvű kiadás reprintjét is egy kötetben. Októberben jön a Wampeters, Foma and Granfallows első magyar nyelvű kiadása. Vonnegut minap megjelent új - a Repülő macskához és az Ördögcsapdához hasonlóan még korábban soha nem publikált posztumusz - novelláit tartalmazó kötetét (Míg a halandók alszanak - While Mortals Sleep) a jövő évben tervezik kiadni.

A Cartaphilus kiadó előkészületben lévő könyveit ITT találod.

A Magvető Kiadó Raymond Carver háromkötetesre tervezett prózai életmű-sorozatának második darabját készíti elő, A Befognád, ha szépen kérlek? címmel.

A Metropolis Media idei könyvmegjelenési tervei itt találhatóak. Benne - akinek még nincs meg - Arkagyij és Borisz Sztrugackij: Válaszd az életet című könyve (a Makszim Kammerer-trilógia befejező része).

Az Európa Könyvkiadó márciusban jön ki William Styron - Házam lángra gyullad című művészregényével, valamint José Saramago - Káin című, utolsó könyvével. Februárban jelentetik meg Dimitrij Gluhovszkij - Metró 2033 című disztópiáját.

Vladimir Nabokov - Másenyka. Az Európa Kiadó gondozásában megjelenés előtt áll Nabokov első könyve (várható megjelenés: 2011.02.08.)

Christopher Moore elkészült az új könyvével, a címe Sacré Bleu, az Agave talán még az idén kiadja (a külföldi megjelenés gyorsaságától függően). Moore az alábbi üzenetben tette közzé kedden (jan.18.) a könyv elkészültét a Twitteren : "New Book is Finished! Hey kids, I finished Sacré Bleu, my 13th novel, this weekend. No, I have no idea when it will be released."
Kondor Vilmos (Budapest romokban) és Baráth Katalin új könyveit az Agave a Könyvhétre tervezi megjelentetni. Január 25-én jelenik meg egy új regény Philip K. Dicktől: Az elektromos Lincoln. Talán lesz új Don Winslow megjelenés is idén. Bradbury kötet hamarosan jön. Új Dennis Lehane krimi augusztusban várható (gondolom a Kenzie-Gennaro sorozatból). Az Agave két Gaiman könyvet tervez idénre, az első félévben a Farkasok a falban-t - Wolves in the Walls (a második félévi címe még nem ismert). Az összes várható Agave megjelenésről bővebbet ITT olvashatsz.

Neil Gaiman - Ne ess pánikba (Don't panic, Akadémiai kiadó)

Állítólag a Magvető kiadó ez évben kihozza a Határ-trilógia első részét, Cormac McCarthy Vad lovak című westernjét (2000-ben az Ulpius adta ki, nekem az a példány van meg, aztán nem folytatták a kiadását, talán akkor még nem volt itthon kultusza McCarthy-nak).

Horváth Viktornak, a Török tükör írójának új regénye jelenik meg Janus Pannoniusról a Jelenkornál.

Az Európa Könyvkiadó ez év áprilisában jelenteti meg Ivan Gyenyiszovics egy napja. Kisregények címmel Alekszandr Szolzsenyicin öt kisregényét, mely a címadó művön kívül tartalmazni fogja még a Matrjona háza, az Ego, a Fenn és lenn, és a Töréspontokon című kisregényeket.

Szintén az Európa hozza ki Luis Sepúlveda A sirályfióka esete a macskával, aki megtanította repülni című meséjét (gyerekeknek 8-tól 88 éves korig). Aki olvasta Sepúlveda-tól Az öreg, aki szerelmes regényeket olvasott című kisregényét, az valószínűleg szívesen olvassa majd ezt a mesét is.

William Wharton - Srapnel (Szrapnel, Cartaphilus kiadó, fordította Illés Róbert)
Ha jól tudom, ez az egyike a csak Lengyelországban kiadott könyveinek, eredeti kiadásának a dátuma 1999. Novelláskötet, háborús történetek egy 18 éves katona szemszögéből. (várható megjelenés: 2011.02.16.)

A Cartaphilus a Garp szerint a világ írójának, John Irvingnek tervezi kiadni az 1985-ben írt Árvák hercege című könyvét.

Wolf Haas - Silentium! (Scolar kiadó)
Ha hihetünk a Kötve fűzve könyvesblognak, a skandináv detektívregények mellett az elmúlt év krimitermésének egyik meghatározó darabja volt az osztrák Wolf Haas által írt Jöjj, édes halál! című történet. Pár napon belül megjelenik egy újabb Haas krimi, Brenner nyomozóval ezúttal Salzburgban járunk.

Egy hulla kalandjai, A világirodalom humora (Arión kiadó)
A világirodalom humorának antológiája. Nem szokványos humoreszkek, hanem olyan magyar és külföldi írók humoros, groteszk, szatirikus írásai, mint például Gárdonyi, Heltai, Krúdy, Hunyadi, Karinthy, Örkény, Bulgakov, Franz Kafka, Eric Knight, Mark Twain, Ilf-Petrov, Jaroslav Hašek és még sokan mások.

Előkészületben Kollárik Péter - A bábjátékos című könyve (Ray Harryhausen-ről).

Veiszer Alinda - Záróra - Harminc őszinte beszélgetés (Alexandra kiadó)
Ritka az olyan műsor, amelyik manapság a tévé elé tud szegezni. Ilyen a Veiszer Alinda által szerkesztett és vezetett sajátos kérdezőműsor a királyi televízió 2-es csatornáján, Záróra címmel.
Az eddig készített 600 beszélgetésből válogatták a kötetet, melyben az alábbi beszélgetések interjúalanyai szerpelnek:
Rófusz Ferenc, Garas Dezső, Freund Tamás, Pogány Judit, Nádasdy Ádám, Járai Zsigmond, Szász János, S. Hegyi Lucia, Jankovics Marcell, Snétberger Ferenc, Jókai Anna, Benedek Miklós, Pálinkás József, Sebestyén Júlia, Almási Tamás, Gyurgyák János, Hacki Tamás, Anisits Ferenc, Bereményi Géza, Melocco Miklós, Oplatka András, Bányai Éva, Schwajda György, Haumann Péter, Ferber Katalin, Skardelli György, Bán János, Tulassay Tivadar, Stohl András, Vitray Tamás.

Esterházy Péter, Jean-Philippe Toussaint - Zidane melankóliája - Toussaint reménye (Jelenkor kiadó) Zidane 2006. július 9-én este a berlini Olimpiai Stadionban fenézett az égre… aztán, állítólag, lefejelte Materazzit, bár ezt a nézőtéren senki sem látta. Se Jean-Philippe Toussaint, aki néhány oldalas regényszerűségben örökítette meg az esetet, se Esterházy Péter, aki a belga-francia író szövegéhez hozzáfűzte a maga Zidane-gyakorlatait. A könyvecskét a két szerző sportos ifjúkorát dokumentáló fényképek díszítik.